ANDRZEJ BARGIEL #ŚNIEŻNAPANTERA

Celem wyprawy Andrzeja Bargiela było zdobycie wyróżnienia Śnieżnej Pantery. To odznaka alpinistyczna przyznawana za zdobycie 5 siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR.

Cel wyprawy
Celem wyprawy Andrzeja Bargiela było zdobycie wyróżnienia Śnieżnej Pantery. To odznaka alpinistyczna przyznawana za zdobycie 5 siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR.
Metoda - skialpinistyczna – podejście, wspinaczka oraz zjazd na nartach z każdego szczytu .
Rekord czasowy – pobicie rekordu o co najmniej 12 dni (poprzedni rekord wejścia na wszystkie szczyty - Denis Urubko - 42 dni - 1999 r.).

Przygotowania do wyprawy
Przygotowania do wyprawy trwały od końca kwietnia 2016 r. do dnia wyjazdu ekipy samochodowej w dn. 23 czerwca (6 osób), samolotowej w dn. 29 czerwca (5 osób) i 1 lipca (2 osoby).
Poza samą logistyką wyprawy, jej organizacją, przygotowaniem sprzętu alpinistycznego i filmowego w okresie przedwyjazdowym realizowanych było wiele zdjęć m.in. w Warszawie, Zakopanem czy Bielsku-Białej. W tym czasie odbywały się również liczne spotkania i wywiady z ludźmi z otoczenia Andrzeja Bargiela. Sam Andrzej Bargiel był w tym okresie bardzo skupiony na treningach, dlatego dużym wyzwaniem dla ekipy było zarządzanie czasem sportowca pomiędzy jego treningami, przygotowaniami, a zdjęciami do serii.

21-22 maja miał miejsce wyjazd 4 osób do Bishkeku (Andrzeja Bargiela, Darka Załuskiego, Producenta i Reżysera) na dokumentację i spotkanie z lokalną agencją alpinistyczną Ak-Sai Travel, która odpowiadała za organizację miejsca w bazach pod poszczególnymi szczytami i pomagała w kwestiach przerzutowych.

Duża część sprzętu filmowego i górskiego musiała dotrzeć na miejsce drogą lądową. Finalnie sześciu członków ekipy pojechało do Kirgistanu przez Litwę, Łotwę, Rosję, Kazachstan dwoma samochodami i spotkali się z całą ekipą już w Bishkeku. Wiązało się z tym wiele formalności, takie jak: zapewnienie wiz czy międzynarodowego prawa jazdy. Równolegle organizowane były akredytacje filmowe i wszelkie niezbędne pozwolenia z ministerstwami w Kirgistanie oraz Tadżykistanie.

W fazie przygotowawczej odbywały się również badania
i konsultacje lekarskie członków ekipy.

 

Zespół uczestniczący w wyprawie
- Andrzej Bargiel
- Tomek Gaj - producent
- Marek Dawid - reżyser i operator obrazu
- Dariusz Załuski - himalaista
- Kuba Poburka - support techniczny, paralotniarz
- Marcin Kin - fotograf
- Piotr Snopczyński - himalaista
- Bartek Bargiel - operator drona
- Michał Popiel-Machnicki - operator obrazu
- Robert Domański - osoba odpowiedzialna za technikę zdjęciową
- Tomek Woźniczka - operator kamery (był z ekipą na etapie aklimatyzacji i zdobyciu pierwszego Szczytu – Lenina)
- Piotr Pawlus - operator kamery
- Konrad Galan - koordynator produkcji
- Artem Braun - Rosjanin, który na 3 pierwszych szczytach był członkiem ekipy wspinaczkowej

Ciekawostki na temat wyprawy
Zejścia i zjazdy Andrzeja Bargiela

Na Piku Komunizma Andrzej Bargiel złamał nartę podczas przeskoku przez szczelinę na wysokości ok. 5500 metrów i część drogi powrotnej do bazy pokonał tylko na jednej narcie.

Podczas zjazdu z ostatniego, najtrudniejszego, szczytu Pobiedy Andrzejowi Bargielowi wypięła się narta i spadła w przepaść. W związku z zaistniałą sytuacją Andrzej musiał schodzić z wysokości około 6300 metrów.

Szybkie decyzje

Decyzję o ataku na czwarty w kolejności szczyt – Chan Tengri Andrzej Baregiel podjął chwilę po dotarciu do bazy, ponieważ zamykało się okno pogodowe.

Możliwość odwołania lotów

Zamachy w Stambule w przeddzień wylotu ekipy oraz pucz wojskowy w Stambule w nocy przed wylotem Piotra Pawlusa postawiły wyprawę pod znakiem zapytania.

Poszukiwanie lekarza w bazie BC Moskvina

Po stronie tadżyckiej zaginął lekarz bazowy i wszystkie ekipy przebywające w tym czasie w bazie zaangażowały się w jego poszukiwania. Bartek Bargiel (brat Andrzeja) uruchomił do tej akcji drona, co pozwoliło znacznie poszerzyć zakres poszukiwań.

Photo: Marcin Kin // http://marcinkin.blogspot.com