Paulina Tomasik

Kurtka puchowa Pajak Heritage – nowoczesna funkcjonalność, design inspirowany przeszłością

Jest inna niż wszystkie, ale wykorzystuje znane i sprawdzone rozwiązania. Przyciąga oryginalnym designem, zatrzymuje funkcjonalnością. Jej naturalnym środowiskiem jest outdoor – a zwłaszcza wysokie góry. Oto bohaterka dzisiejszego artykułu: kurtka puchowa Heritage. Zdecydowanie zasługuje na dłuższy opis, bo jest wyjątkowym projektem – inspirowanym złotą dekadą polskiego himalaizmu.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak wyglądała złota dekada polskiego himalaizmu?
  • Kurtka puchowa Pajak Heritage – czym się charakteryzuje?

W skrócie

Heritage to kurtka puchowa damska i męska (krój uniseks), której projekt nawiązuje do złotej ery polskiego himalaizmu. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych puchówek. Jest obszerniejsza niż popularne ostatnio dopasowane modele, przez co od razu przywodzi na myśl odzież outdoorową z lat 80. Zachowuje jednak nowoczesną funkcjonalność – dzięki wypełnieniu polskim puchem gęsim zapewnia doskonałe właściwości termoizolacyjne.

Kurtka puchowa Pajak

Złota era polskiego himalaizmu

Kiedy spojrzymy na listę wspinaczy, którzy jako pierwsi stanęli na szczytach każdego z ośmiotysięczników, nie znajdziemy na niej polskich nazwisk. Powód jest oczywiście prosty: polityka. Pierwsze polskie ekspedycje w pełnym tego słowa znaczeniu zaczęły się odbywać dopiero w połowie lat 50., w czasie odwilży postalinowskiej. Światowy wyścig o pierwsze wejścia na ośmiotysięczniki trwał wówczas w najlepsze, a takie szczyty, jak Mount Everest, K2 czy Nanga Parbat zostały już zdobyte. Na tym polu zwyczajnie nie było o co rywalizować.

Polscy wspinacze rzucili jednak światu wyzwanie innego typu. Stali się prekursorami najbardziej ekstremalnego rodzaju wspinaczki: zdobywania gór wysokich zimą. Pierwszego wejścia tego typu dokonał Andrzeja Zawady, który 13 lutego 1973 roku zdobył liczący 7492 metrów Noszak. Rok później w duecie z Andrzejem Heinrichem, próbując wspiąć się na Lhotse, wszedł na wysokość 8250 metrów. Choć nie dotarł na szczyt (zabrakło 266 metrów), wyczyn ten zapisał się w historii jako pierwsze zimowe przekroczenie granicy 8 tysięcy metrów.

Wyprawa Zawady i Heinricha zapoczątkowała kolejne polskie zimowe ekspedycje, a każda z nich wprawiała świat w zdumienie. Lata 80. to prawdziwa kumulacja osiągnięć – wszystkie zimowe wejścia, jakich wtedy dokonano, należą do Polaków. Listę zdobytych zimą ośmiotysięczników otworzył duet Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy, którzy w 1980 zdobyli Mount Everest. Potem było Manaslu (1984, Berbeka i Gajewski), Dhaulagiri (1985, Czok i Kukuczka), Czo Oju (1985, Berbeka i Pawlikowski), Kanczendzonga (1986, Kukuczka i Wielicki), Annapurna I (1987, Hajzer i Kukuczka) oraz Lhotse (1988, Wielicki). Jak widać, nie bez powodu polscy wspinacze zostali wówczas ochrzczeni mianem Lodowych Wojowników – w ciągu kilku lat zdobyli zimą 7 z 14 ośmiotysięczników. Właśnie dlatego lata 80. są nazywane złotą erą polskiego himalaizmu.

Kurtka puchowa Heritage 1983 – inna niż wszystkie

Kurtka puchowa Heritage zdecydowanie wyróżnia się na tle innych dostępnych w sklepach puchówek. W ostatnich latach w modzie outdoorowej królował bowiem minimalizm – im cieńsza i bardziej dopasowana była kurtka, tym lepiej. Słowo, które nasuwa się samo na widok Heritage, to natomiast… „imponująca”. Jej fason jest obszerny, a komory solidnie wypełnione puchem. Właśnie ten design jest nawiązaniem do wypełnionej sukcesami przeszłości. Jak można się przekonać, oglądając zdjęcia dokumentujące wyprawy z lat 80. – polscy wspinacze nosili dokładnie takie kurtki.

Odważymy się zatem powiedzieć, że Heritage jest projektem niezwykłym – innym niż wszystkie współczesne, przypominającym o imponujących osiągnięciach.

Niebieska kurtka puchowa Heritage

Wypełnienie naturalnym puchem gęsim

Za sprawą fasonu kurtka Heritage już na pierwszy rzut oka wygląda na ciepłą. Pierwsze wrażenie nie myli. Heritage zapewnia doskonały komfort termiczny, co jest zasługą wypełnienia naturalnym puchem, pozyskiwanym z hodowanej w Polsce gęsi białej kołudzkiej. Puch ptactwa tego gatunku wyróżnia się wysoką sprężystością i rewelacyjnymi parametrami termoizolacji. Dzięki przestrzennej, nieregularnej budowie pojedynczego „puszku” wewnątrz wypełnienia mogą gromadzić się spore ilości powietrza, a to właśnie ono jest najdoskonalszym izolatorem, który zatrzymuje ciepło wytworzone przez ciało i chroni przed chłodem z otoczenia.

Dzięki wysokiej sprężystości puchu kurtka Heritage jest też lżejsza, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Waży 650 g, z czego wypełnienie zajmuje 240 g. Dla obniżenia wagi znaczenie ma również zastosowanie konstrukcji typu X bez wewnętrznych przegród – to w przypadku odzieży puchowej najlżejsze rozwiązanie z możliwych. Heritage, jak każda kurtka puchowa, wyróżnia się także zdolnością do kompresji, co oznacza, że po złożeniu zajmuje o wiele mniej miejsca.

Funkcjonalne detale

Kurtki puchówki są wręcz stworzone do wykorzystania w terenie. Heritage, jak przystało na projekt outdoorowej marki Pajak – również. Świetnie sprawdzi się podczas długich wędrówek w mroźny dzień, chroniąc przed chłodem, a jednocześnie zapewniając optymalną oddychalność. Heritage została również wyposażona w przydatne detale: głęboki, regulowany kaptur, kieszenie zapinane na napy, regulację obwodu w pasie czy dwusuwakowy zamek, który można rozpinać zarówno od góry, jak i od dołu. Jej materiał zewnętrzny to wytrzymała, odporna na uszkodzenia tkanina TORAY Airtastic.

Kurtka puchowa męska i damska Heritage dostępna jest w 3 kolorach: czarnym, niebieskim i czerwonym. Znajdziesz ją na pajaksport.pl.

Źródło zdjęć: pajaksport.pl